טראמפ לא לגמרי "אפוי" אבל לפחות הוא פועל

לאחרונה נכתב בניו יורק טיימס, שאינו חשוד באהדה לטראמפ, כי האשמתו של הנשיא את סין במנהגי מסחר נלוזים שוכנת על "קרקע בטוחה". מאידך, לפי עיתון, אופן הטיפול של טראמפ בנושא הזה שגוי. על מנת להבהיר: הניו יורק טיימס אומר שאבחנת המצב של טראמפ נכונה אבל הטיפול בבעיה אינו נכון.

ייתכן שהטענה לפיה הפתרונות של הנשיא האמריקאי אינם שלמים, מוצדקת. אבל אולי השאלה היותר מעניינת לא נשאלה: למה נדרש כל כך הרבה זמן להבין שארה"ב כבר כמה עשורים סובלת מהתעללות כלכלית מצד סין, ומדוע לא היה אפילו נשיא אחד של אמריקה, מנומס, נאור ומשכיל ככל שיהיה – שהציע פתרונות "אפויים" לגמרי או אפילו דיבר על הבעיה? מדוע יקיר הזרם הליברלי, מר ברק אובמה, לא עשה דבר בעניין? אולי אם היה אובמה פועל הפתרון היה יותר אלגנטי, אבל האמת היא שלא הוא ולא הנשיאים הקודמים פעלו.

דברים אלו נכונים גם לגבי סוגיית ירושלים כבירת ישראל, לגבי הבעיה שהציבה קוריאה הצפונית, ובוודאי לגבי העסקה עם איראן – שנחשבת לפסגת הישגיו של אובמה ותאפשר לאיראן להפוך בעתיד למעצמה גרעינית. למרבה המזל, טראמפ לא מתכוון לתת לעסקה הגרועה לצאת אל הפועל כלשונה. ייתכן שיש צדק באמירות לפיהן טראמפ איננו נאמן או תקין פוליטית, איננו אלגנטי במיוחד או רהוט, אבל לכל הפחות הוא מסוגל להצביע על עוולה גדולה ולהתוות קו פעולה לגביה.

 

השאר תגובה

שיתופים